21 Kasım 2019
  • Elazığ-2°C

ELAZIĞ’DA “LÖSEMİLİ ÇOCUKLARA EBRU EĞİTİMİ”

Elazığ’da “Lösemili Çocuklara Ebru Eğitimi” gerçekleştirildi..

Elazığ’da “Lösemili Çocuklara Ebru Eğitimi”

18 Aralık 2017 Pazartesi 11:49

Kültür ve Turizm Bakanlığı GENÇDES projesi kapsamında Elazığ’da “Lösemili Çocuklara Ebru Eğitimi” adlı proje gerçekleştirildi. 
Türk kültüründe müstesna bir yeri olan Ebru sanatının insan psikolojsindeki yeri incelendiği zaman, sabırlı olmayı öğrettiği ve geliştirdiği görülür. Kontrol, tamamen yapan kişide değildir be kişinin ‘olanı kabul etme’ durumunun gelişmesini sağlar. Kişiyi günlük rutin hayatından çıkarır, başka dünyalara götürüp farklı ve renkli pencereler açar, ruh dinginliği sağlayarak yoğun hastane ve hastalık ortamlarından zihnin uzaklaşmasını sağlar. 
Ebru yaparken hastanın aklına kötü bir şey gelmesi imkansızdır çünkü EBRU sanatı statik değildir, hareket vardır, sudaki renk ve desenler sürekli değiştiği için hastane ortamlarını düşünmekten alıkoyar hastayı.
Lösemili çocuklarımızın sosyalleşme süreçlerine katkı koymayı ve psikolojik destek sağlayarak özgüven gelişimlerine destek olmayı hedefleyen projemiz, konuyla ilgili STK, Kurum ve Kuruluşlarla iletişime geçmiş ve  haline geçip Lösemi hastası olan çocuklar ve ailelerini bir araya getirerek onlara eğitim programı vermeyi amaç edinmiştir. Lösemili çocuklarımıza Ebru Sanatını öğretmenin keyfi dışında, onların psikolojilerinin sanata yansımalarını görüp, bir miktar da olsa mutluluklarına şahit olmanın gururunu yaşamaktayız.
Projenin, daha genişletilmesi, bütün lösemili yavrularımıza ulaşılması ve EBRU sanatı ile tanışmaları sağlanmalıdır. 
Not: lösemili çocukların resimleri, tarafımızca paylaşılmak istenmediğinden, haber fotoğrafsız olarak gönderilmiştir.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.